Imieniny: Estery, Kiry i Rudolfa
wtorek, 7 lipca 2020
Konkurs Wiedzy o Wałbrzychu i Regionie ma już dwadzieścia lat!
02.12.2014
Konkurs Wiedzy o Wałbrzychu i Regionie ma już dwadzieścia lat!

Konkurs Wiedzy o Wałbrzychu i Regionie, organizowany w Gminnym Zespole szkół nr 2 w Wałbrzychu, ma już dwadzieścia lat! Historia imprezy rozpoczyna się w roku szkolnym 1995/1996. Pierwsze edycje przeznaczone były dla uczniów szkół podstawowych. W grudniu 1999 roku do konkursu przystąpiła po raz pierwszy młodzież z gimnazjum. Trzy lata później konkurs został rozszerzony o zakres powiatu wałbrzyskiego.

Konkurs Wiedzy o Wałbrzychu i Regionie  skupia grono osób, dla których przyszłość miasta budowana jest poprzez przygotowanie młodych wałbrzyszan do twórczego i aktywnego udziału w życiu  społeczności lokalnej. Zmagania konkursowe odbywają się pod Patronatem Prezydenta Miasta Wałbrzycha. Od lat współpracuje z nami  Muzeum w Wałbrzychu, Powiatowa i Miejska Biblioteka  Publiczna ‘’Biblioteka pod Atlantami’’ w Wałbrzychu, Fundacja „Museion” w Wałbrzychu oraz wiele innych instytucji kultury i placówek kulturalno-oświatowych. Atutem konkursu Wiedzy o Wałbrzychu i Regionie jest również komisja konkursowa , która składa się  z ludzi kultury naszej małej ojczyzny, profesjonalistów w swoich dziedzinach, których wykształcona młodzież powinna poznać. W tym miejscu szczególne podziękowania składamy paniom Elżbiecie Kwiatkowskiej - Wyrwisz z Fundacji „Museion” oraz Marii Soleckiej z Muzeum w Wałbrzychu, które od początku współorganizują nasz konkurs.  Obecnie potyczki uczniów odbywają się na dwóch płaszczyznach:  konkursu wiedzy w formie  testu oraz  konkursu plastycznego. Dzięki temu młodzież ma możliwość  zaprezentowania swoich uzdolnień w szerokim  zakresie.

Konkurs Wiedzy o Wałbrzychu i Regionie  od zawsze miał na celu rozwijanie wiedzy o kulturze i regionie  oraz ugruntowania tożsamości narodowej poprzez zacieśnianie więzi  środowiskowych i regionalnych. Jak podkreśla koordynatorka konkursu, pani Danuta Płoszaj - doradca metodyczny historii i wos wałbrzyskiej filii DODN we Wrocawiu: „Mieszkamy na bardzo specyficznym terenie. Wałbrzych był zawsze miastem, w którym   mieszały się różne kultury, położonym na tak zwanym pograniczu. Inspiracją do organizowania konkursu Wiedzy o Wałbrzychu i Regionie było przeświadczenie o konieczności rozwijania wiedzy i zainteresowań o kulturze oraz historii. Kształtowanie poczucia przynależności do środowiska szkolnego, regionalnego i tożsamości narodowej, dostrzeganie walorów turystycznych i krajoznawczych oraz znajomości instytucji użyteczności publicznej  ziemi wałbrzyskiej’’.

Laureatami jubileuszowej XX edycji  Konkursu Wiedzy o Wałbrzychu i Regionie zostali:

• W części plastycznej, której tematem były „Zamki, pałace i obiekty sakralne Ziemi Wałbrzyskiej”:

KATEGORIA SZKOŁA PODSTAWOWA

I miejsce - Amelka Wierzbowska z PSP nr 37 w Wałbrzychu

II miejsce - Milena Łuszacka z PSP nr 21 w Wałbrzychu

III miejsce - Magdalena Matejuk z PSP nr 37 w Wałbrzychu oraz Wiktoria Mroczkowska z PSP nr 17 w Wałbrzychu

WyróżnienieMaja Gajewska oraz Magdalena Matejuk z PSP nr 37 w Wałbrzychu

KATEGORIA GIMNAZJUM

I miejsceAndżelika Greszta z Publicznego Gimnazjum nr  9 z Oddziałami Integracyjnymi w Wałbrzychu

II miejsceKatarzyna Solecka Publicznego Gimnazjum nr  9 z Oddziałami Integracyjnymi w Wałbrzychu oraz Aleksandra Majerska z Publicznego Gimnazjum nr  13 w Wałbrzychu

III miejsceKarolina Kruczaj  z Publicznego Gimnazjum nr  13 w Wałbrzychu oraz Julia Skiba z Publicznego Gimnazjum nr  7 w Wałbrzychu

WyróżnienieJustyna Wawrzycka z Miejskiego Gimnazjum w Jedlinie Zdroju oraz Kamila Szramel z Gminnego Zespołu Szkół nr 2 w Wałbrzychu

• W części „Test wiedzy”:

KATEGORIA SZKOŁA PODSTAWOWA

I miejsceMartyna Szewczak z Zespołu Szkół Fundacji „Szkoła Gminna Menadżersko-Księgowa” w Wałbrzychu

II miejsceJakub Piątek  z Zespołu Szkół Fundacji „Szkoła Gminna Menadżersko-Księgowa” w Wałbrzychu oraz  Jagoda Bańkowska z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Wałbrzychu

III miejsceKrzysztof Żałobka z PSP nr 28 w Wałbrzychu

KATEGORIA GIMNAZJUM

I miejsceWojciech Fryszer  z Gminnego Zespołu Szkół nr 2 w Wałbrzychu

II miejsceBartosz Jastrzębski z Publicznego Gimnazjum nr  13 w Wałbrzychu

III miejsceKlaudia Ryczek  z Publicznego Gimnazjum nr  13 w Wałbrzychu

IV miejsceDominika Bębeniec  z Publicznego Gimnazjum nr  7 w Wałbrzychu oraz Kamila Szramel z Gminnego Zespołu Szkół nr 2 w Wałbrzychu

GRATULUJEMY ZWYCIĘZCOM I DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM UCZESTNIKOM ORAZ ICH OPIEKUNOM!

Do zobaczenia w przyszłym roku!

Archiwum wiadomości »